Деляновци – до 1934 година Чаушка махала, съкр. Махалата.
Село в средната част на Дунавската равнина на десния бряг на река Осъм в началото на долното й течение, на 20 километра югозападно от град Свищов и на 12 километра северно от град Левски. Разположено под венец от хълмове, които на изток са полегати, а на запад – стръмни. Граничи със селата Морава, Козар Белене, Малчика, Българене и Стежерово.
Селото е известно под името Павликянско Парносово от 15-ти век или като Барносово – 17 век, както е отбелязано в турски регистри (хасове, зиамети и тимари в Никополския санджак от 1479-80 година). Старите му жители са павликяни. Има основания да се приеме, че е съществувало през античността, при римското владичество и при идването на славяните. Изчезва и отново се появява. През турското владичество управлявано от чаушин и носи име Чаушка махала. Това име се запазва до 1934 година, когато е променено на Деляновци – според народна етимология по растение делянка, разпространено в околността. По-вероятно по родово име, но такъв род в селото сега няма.
Най-стар заселник, дошъл от Балкана, бил козарят дядо Мони, чийто брат се заселва в Козар Белене. След тях идват български родове Няголовци, Данковци, Кусиците, Тотювци – от Плевенско. По-късно се настаняват татари и черкези, които остават до Освобождението. След Освобождението идват заселници от Габровско и Сливенско. През 2010 година наброява 159 жители.
Църквата е построена 1866 година. Първото светско училище е открито 1878 – 1879 година.
Основният поминък на населението са земеделието и скотовъдството, специално – козарството. Лозарството и зеленчукопроизводството са развити още в далечното минало. Затова благоприятства наличието на водни източници като река Осъм и местността Гераните.
Емилия ПЕРНИШКА,
Из Местните имена в Свищовско, 2010 година