36-годишният Александър Иванов вдъхва нов живот на изоставени коли реликви, превръщайки ги в бляскави произведения на изкуството. За любопитното хоби разказва Галина Георгиева в Борба.
Благодарение на ентусиазма и енергията му, уникални ретро возила се връщат на пътя. Майсторът загърбил 10-годишно странстване във Великобритания, за да се отдаде на страстта си към реставрацията на автомобили, създадени между 50-те и 80-те години на миналия век.
Александър е родом от Казанлък, но живее в старата столица от 4 години. Неговата съпруга Теодора е от Велико Търново и така дошла идеята да се установят в болярския град. Първоначалната концепция била да реставрира свои ретро коли и да ги продава. От уста на уста обаче се разчуло за интересното му хоби и собственици на стари автомобили от страната и чужбина започнали да го ангажират по ремонта и възстановяването на техните возила.
36-годишният мъж споделя, че страстта си наследил от баща си, който също се занимавал с това. Покрай него научил основни знания, които надградил по време на средното си образование в Професионалната гимназия по транспорт и транспортен мениджмънт в Казанлък. В периода на пандемията започнал по-задълбочено да чете и майстори.
„За мен това е хоби и удоволствие. Ориентирах се по-сериозно през 2015 г. Тогава си купих жигули и докато бях във Великобритания, го оставих на майстор у нас да го ремонтира. Чаках много дълго време, но той не я направи. Реших да се захвана сам да я възстановя. Баща ми пожела да помогне и за две седмици успяхме да дадем нов живот на колата“, разказа Александър.
Твърди, че не обича да шофира модерни коли, защото за разлика от забравените легенди на автомобилната индустрия, новите модели нямат душа и характер. Самият той има колекция от 7 ретро возила. С тях се представя на събори и печели награди и грамоти.
„Когато караш ретро кола, хората се усмихват, обръщат се, а малките деца мятат с ръка за поздрав. Това е магията им – те не просто се движат, а разказват истории“, споделя майсторът.
Същата философия изповядват и други ценители на тези коли, които го търсят за помощ. Един от тях е известният шеф Виктор Ангелов от Hells kitchen.
Популярният кулинар потърсил Александър за реставрация на червено жигули. Търновският зет се постарал и изпълнил толкова перфектно задачата, че колата – емблема на соца, станала част от интериора на хола в къщата на шеф Ангелов.
„Той ме покани на гости в дома си, за да видя със собствените си очи, че автомобилът е паркиран в центъра на хола. Станахме приятели и тази негова постъпка е голям комплимент за мен“, казва Иванов.
Най-старата кола, върху която е работил до момента, е произведена през 1953 г. – Volkswagen Beetle. В момента е концентрирал вниманието си върху Ford Galaxy от 1967 г. Споделя, че може би най-интересният проект за него било възстановяването на напълно изгорял Plymouth Barracuda от 1971 г.
„При ремонтирането на ретро коли сериозно предизвикателство е откриването на резервни части. Необходимите компоненти не се намират в България. Набавям ги чрез форуми и интернет групи в чужбина, основно от САЩ, Великобритания и Германия“, обясни майсторът.
„При ремонтирането на ретро коли сериозно предизвикателство е откриването на резервни части. Необходимите компоненти не се намират в България. Набавям ги чрез форуми и интернет групи в чужбина, основно от САЩ, Великобритания и Германия“, обясни майсторът.
Александър призна, че инфлацията е ударила сериозно и неговия бранш. Твърди, че понякога за реставрирането на някои коли собствениците трябва да платят 6 и дори 7-цифрена сума.
По думите му, някои притежатели на ретро коли държат да се запази автентичната визия и характеристики на автомобила, а други искат подобрения.
„Старите коли, дори с нови части, работят по едновремешна технология и постоянно се развалят. Понякога вкарваме иновации, например по-добри и модерни спирачки. Друг пример – на една от колите воланът беше толкова тежък, че дори мъж не можеше да го държи. Добавихме електрически усилвател на волана и стана лесен за управление“, обясни той.
Допълва, че радиата в ретро колите са на АМ честота и не хващат съвременните радио станции.
„Имаме добри приятели специалисти, които ни съдействат в преработването на вътрешността на радиото, за да може улавя ФМ вълни и да има Bluetooth“, сподели майсторът.
Александър вярва, че заниманието му има голям потенциал у нас, макар в чужбина трудът му да е в пъти по-скъпоплатен.
Актуално Свищов е готов да публикува Вашите мнения и сигнали. Изпращайте материалите си на info@actualnosvishtov.com. Актуално Свищов се поддържа правно от адвокатска кантора "Кръстев". Адвокатска кантора "Кръстев" предоставя безплатна правна помощ на пострадали от домашно и полицейско насилие.