Екоинспектори от община Свищов откриха нарушители, изхвърлили огромно количество строителен едрогабаритен отпадък – над 50 тона, в местността Биндера, намираща се в землището на село Ореш. Това съобщиха за Актуално Свищов от пресцентъра на Общината. Противозаконните действия са извършени от подизпълнители на фирма изпълнител на обекти в селата Татари и Петокладенци, община Белене.

За нарушението е подаден сигнал към РИОСВ и община Свищов, след което от страна на екоинспекторите е извършена незабавна проверка на място, при която по указания на РИОСВ са съставени актове по Закона за управление на отпадъците. Предстои да бъде наложена глоба на закононарушителите – като за физическите лица законът предвижда глоба в размер от 1000 до 2500 евро, а за юридическите лица от 3500 до 10000 евро.

На престъпилите закона са издадени също предписания да изчистят терена, а цялото количество едрогабаритен отпадък да предадат на площадка, лицензирана по ЗУО да приема такива отпадъци.

Преписката е предадена на прокуратурата за последващи действия.

Община Свищов ще продължи да бъде непримирима към безотговорното и нерегламентирано изхвърляне на всякакъв вид отпадък и безкомпромисно ще следи за спазването на законоустановените правила на територията на цялата община.

 

 

Актуално Свищов е готов да публикува Вашите мнения и сигнали. Изпращайте материалите си на info@actualnosvishtov.com. Актуално Свищов се поддържа правно от адвокат Полина Кръстева. Адвокат Полина Кръстева предоставя безплатна правна помощ на пострадали от домашно и полицейско насилие.