20-метров пилон в парк Калето, който се ремонтира от година, ще развява националното знаме, а паркът посреща посетители през септември. Това съобщи за Актуално Свищов кметът Генчо Генчев.

Църквата „Свети Димитър“ е част от архитектурния ансамбъл Калето с крепостта. „Знаете, че реализираме проект за реновиране на местността Калето и мястото да стане едно от основните туристически дестинации на нашия град. Мястото има богата история. Дотук стигнахме след дълъг четири-петгодишен период на проучвания. След това бе изготвен инвестиционен технически проект. Идеята му е да превърнем мястото в привлекателно място, експонирано. И този процес е вече към своя финал“, коментира градоначалникът.

На мястото се изгражда модерен интерактивен център, напълно нова сцена за събития, която да се изпълни с богати и съдържателни програми. В района се изграждат и водни огледала, пасарелка, площадка за изгледи на Дунав.

Част от този проект е и църквата „Свети Димитър“ – най-старата църква в града. В момента там със средства на община Свищов, на Великотърновската метрополия и благословията на Дядо Григорий започна цялостно обновление на храма. Ремонтира се покривното пространство на храма, камбанарията, подмяна на водостоци и измазване на първата част. Целта е района да бъде социализиран и представен на гражданите и туристите на Свищов.

Общината е осигурила за ремонта 40 хиляди лева, а Митрополията около 55 хиляди лева.

На Калето ще се предлага съвременен туристически продукт. Интерактивния център ще разказва не само историята на крепостта, но и на града. Храм „Свети Димитър“ също ще бъде част от туристическия бранд.

„В северната част от проучванията на свищовския учен д-р Марин Маринов, уредник отдел археология при Исторически музей – Свищов направи ценно откритие в края на миналото лято. По указания на Националния институт за недвижимо културно наследство бе извършено цялостно проучване. Там се откри много ценен зид. В момента се извършва консервация по предписания на Института, като в момента се изгражда специално съоръжение за защита“, коментира още кметът.

Предстои още работа на Калето и най-вече по експониране на експонатите в района, които бяха открити по време на двегодишните разкопки.

Социализиране на крепостта, залесяване и поставяне на парковата мебел. Осветление и видеонаблюдение – там ще има 24-часово с повече от 28 камери. На място ще има постоянно служители, които постоянно ще работят там.

Художествено осветление на крепостта и парка.

Следващ етап е обновяване, ремонт на пасарелката. На цялото пространство на пристанището. Целта е този целия път, по който пристигат туристите и от ферибота, и от пристанището да е приятен за тях, да е чисто, безопасно, допълни градоначалникът.

Три Д модул ще представя самата крепост как е изглеждала през Средновековието. На покрива интерактивния център пък ще има открита класна стая. Непосредствено да тях вече е изградена и платформа за панорамно наблюдение на Дунав.

В подножието на Калето, зад Академията се предвижда да има чакалиран път, който да осигурява достъп до сцената. Собствеността там е между Общината и Академията, но двете са подписали партньорско споразумение, за да се свърже целия този имот.

След приключване на тези дейности предстои цялостно реновиране на тротоарите от двете страни на парковото пространство на улица „Професор Бъров“. Изграждане и на паркоместа пред сградата на интерактивния център, в момента площта представлява пустеещ банар. В момента там са складирани инертни материали и след извършване на подмяна на вик инфраструктура предстои цялостно асфалтиране.

В началото на септември би трябвало да е официалното откриване, ако се движат нещата с тази скорост, допълни Генчо Генчев.

Започва и ремонта на пасарелката. Тантата няма да я има, предстои подмяна на компрометираните участъци от настилката. Осветление и камери в района.