Морава – до 1923 година Хаджи Муса.
Село разположено в подножието на хълм, на 29 километра южно от Свищов, на 72 километра северозападно от Велико Търново. Свързано с шосета със Свищов, Козар Белене и Овча могила.
Може да се предполага, че е старо селище. Останки от стари заселвания имало на юг и северозападно от сегашното село. Направени разкопки от полски археолози през 1958 година доказват съществуването на римско, а след това и на славянско селище. По спомени от по-ново време датира от поне 18-ти век. Първо било разположено на 2 километра южно от сегашното място, в местността Козарбелската чешма, около чифлик на турски бей – Хадги Муса. Носело неговото име. Било е доста голямо, с българско и турско население, но след чума намаляло до 50 къщи. Премества се на сегашното място, за да избяга от чумата и грабежите по шосето Търново – Никопол. Към средата на 19-ти век се заселват татари, които напускат след това. Помнят се около 100 български къщи, 50 турски и 50 татарски.
Най-стари родове се смятат Върбаноолу, Данкоолу, Лазаровци, Мариновци, Преди Освобождението идват и преселници от Балкана – Маневци, Даалиевци, Терзиеви, Козеолу, които създават Балканджийската махала. След Първата Световна война се заселват бежанци от Вардарско. Турците постепенно се изселват.
През 1856 година е построена църква. Имало 750 къщи и население 1400 жители. През 2010 населението е 1116 жители. Населението се занимава предимно със земеделие и животновъдство. Етническият състав е български, малко турци и цигани.
Официално селото се преименува през 1923 година, като се променя турското име Хаджи Муса на Морава, свързано с мястото, където е построена железопътната линия по това време.
Емилия ПЕРНИШКА,
Из “Местните имена в Свищовско”