Караманово – в турски документи Karaman.
Село, разположено на 21 километра западно от Свищов, в котловина на шосето Свищов – Русе, на 12 километра южно от река Дунав. Граничи със землищата на Вардим, Новград, Пиперково, Хаджидимитрово. Основен поминък земеделие и животновъдство. В миналото по силно развито скотовъдство, особено биволарство, откъдето се предполага е името – караман „черен бивол“. Първо заселване в местността Караман дол, която е край път, неблагоприятен в миналото поради разбойнически нападения. Може да се предполага, че селото съществува от 18-ти век, а може би и преди това. Отбелязано е като Караман в турски регистри от 1783 година. В руски военен справочник от 1877 година се споменава като Караманли.
В околността има следи от гробищни могили, находки от старожелязната епоха, тракийско селище и тракийски надгробни могили. В местността Латинските гробища и Сазанталъка и ма следи от римско селище и некропол.
През 1856 година се основава училище. Според училищния алманах това става 236 години след заселване на селото. Други по-достоверни факти за стария живот на селото няма. В началото на 19-ти век около една трета от населението – 50-60 къщи, са били турци – вероятно черкези и татари по данните на топонимията, но към средата на века се помнят 200 къщи, от които повечето българи. След Освобождението турците се изселват, а идват българи от Балкана – Котевци, Попските, Узунови и др. След Първата Световна война идват заселници от Македония – бежанци. Днес населението е от българи и малко цигани. През 1979 година е било 2013 жители, а 2010 година – 938.
Емилия ПЕРНИШКА,
Из Местните имена в Свищовско, 2010 година