Внук не може да погребе баба си, защото е изправен пред институционален абсурд, разказва вестник Борба. Жената е изчезнала преди 3 години, намерени са останки от трупа и улики, които свидетелстват за нейната самоличност, но неясноти около ДНК материала не позволяват обявяването й за починала.
Според българското законодателство, ако няма безспорни доказателства, едно лице може да получи смъртен акт едва 5 години след изчезването му. Останките и досега стоят иззети като доказателствен материал.
87-годишната баба на търновеца Красимир Йорданов – Надежда Атанасова, страдала от деменция, потвърдена с медицинска документация. След смъртта на съпруга си тя останала да живее в имот на внука си в Ресен.
„Редовно я посещавах, за да й нося храна, стоки от първа необходимост, лекарства и всичко, което й беше нужно. Бях уговорил да я настаня в специализиран дом за хора с деменция в Южна България, но два дни преди да я закарам, тя изчезна“, сподели Йорданов.
Организирал издирването, много хора от селото се включили, включително и служители на полицията. Търсенето не дало резултат. Няколко месеца по-късно са открити човешки останки близо до реката в Ресен, за които разследващите предположили, че са на жената.
„До останките са намерени нейни дрехи, ключове, чантата й и други предмети, които й принадлежат.
Трима свидетели разпознаха вещите й. Униформените извършиха следствен експеримент – пробваха да отключат имота, в който живее, с откритите ключове – съвпаднаха. Всичко сочеше, че става въпрос за баба ми, но ДНК експертизата не успя да го потвърди“, обясни Красимир.
Мъжът уточни, че няма какво да наследи от нея и търси адекватно решение на проблема не заради пари, а защото изпитва горчив вкус от това, че душата на жената остава без покой в резултат на правната неуредица.
Съдът има право да обяви за починало едно лице едва след като са изминали 5 години от изчезването му. Дори да има косвени доказателства за самоличността, това не може да ускори процедурата.
Случаят от Ресен не е изолиран. Много други хора са изправени пред същия омагьосан кръг, в който не могат да погребат близките си, да уредят административни въпроси и т.н.
Правозащитници настояват за промени и внедряване на адекватни правни механизми, каквито съществуват в редица европейски държави.
Актуално Свищов е готов да публикува Вашите мнения и сигнали. Изпращайте материалите си на info@actualnosvishtov.com. Актуално Свищов се поддържа правно от адвокатска кантора "Кръстев". Адвокатска кантора "Кръстев" предоставя безплатна правна помощ на пострадали от домашно и полицейско насилие.