В два последователни дни – четвъртък и петък, с общинския съветник Красимир Цолов, се срещнахме с жители на село Вардим.

Беше ни подаден сигнал, че селото е затънало в боклук, който не е извозван от три седмици. В река Дунав вече плават черни чували с отпадъци, на територията на селото и между Вардим и Свищов се обособяват малки нерегламентирани сметища, а част от жителите на Вардим и други съседни села си хвърлят боклука в Свищов.

Очертава се голямо предизвикателство за живущите в общината и за администрацията на Община Свищов.

Според новостите в сметосъбирането хората трябва да изхвърлят пластмаса, стъкло и хартия разделно, а всяко домакинство разполага с 250 л кош за останалите отпадъци. До колкото разбирам обаче, все още не всички домакинства разполагат с кошове, а хората не са информирани достатъчно добре какво се очаква от тях. Беше им казано, че едва на 01.09 ще бъде извозен боклука, което граничи с безумие в тези горещини. На места в селото при полъх на вятъра се усеща миризмата на отпадъци.

Питанията и притесненията на хората са разнопосочни:
1. Колко често ще се извозват отпадъците?;
2. Разделно ли ще се извозват или всичко ще отива на едно място?;
3. Къде ще се изхвърля пепелта от печките (за хората, които се отопляват на дърва, въглища, пелети)?;
4. Защо не е оставен гратисен период, в който хората да се адаптират?;
5. Колко ще плаща малкия бизнес (магазинчета, заведения, които генерират повече отпадък-ще могат ли да си го позволят)?

Проведох разговор със заместник – кмета Бедри Алиев, който ме увери, че още в сряда на 21.08 ще бъдат събрани отпадъците във Вардим.

Честотата на извозването ще се определя на индивидуален принцип за населено място и града. Той ще се установи с времето според нуждите и изчисленията на чиновниците.

Скоро и в Свищов ще започнем да събираме отпадъците по този начин, но все още има неясноти как ще се организира процеса в жилищните блокове.

Поради наличие на само един сметоизвозващ камион ще се правят по няколко курса за различните видове отпадъци.

Някои въпроси на хората възникнаха след разговора ми с господин Алиев и затова са все още без отговори. Но те първа ще се изясняват много неясноти по темата. Използвам възможността да му благодаря за изчерпателните обяснения и че се ангажира да организира по-рано от планираното извозване на отпадъците.

Истината е, че разделното събиране е една чудесна инициатива, която ще подпомогне рециклирането на отпадъците. Според статистиката едва 2% от световния боклук се рециклира, което остава своя белег върху чистотата на околната среда.

Програмата в Свищов е в самото си начало и като при всяко ново нещо ще има недоволни, предизвикателства, липса на достатъчно добра информационна кампания и липса на адекватна организация.

Трябва да имаме гражданско самосъзнание, но и ангажираност от страна на съответните органи да проведат добра информационна кампания и организация. Да гарантираме оцеляването на малкия бизнес и опазването на околната среда.

Как ще се случи, дали ще успеем – ще покаже времето.
София ВЕРГИЛОВА

Бел. на ред. Заглавието е редакционно!