Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) предлага цената на електроенергията за битовите потребители да се повиши средно с 2,99%, а на топлинната енергия – с 4,58% от 1 юли 2026 г. Предложенията са част от новия ценови период, който ще действа до 30 юни 2027 г., и предстои да бъдат обсъдени на открито заседание и обществено обсъждане, преди регулаторът да вземе окончателно решение.

Според разчетите на КЕВР увеличението на цената на електроенергията ще бъде различно за отделните електроразпределителни дружества. За клиентите на „Електрохолд Продажби“ е предвидено поскъпване от 3,11%, за абонатите на „ЕВН България Електроснабдяване“ – 3,24%, за потребителите на „ЕНЕРГО-ПРО Продажби“ – 2,38%, а за клиентите на „ЕСП Златни пясъци“ – 5,80%.

При топлинната енергия предложеното средно увеличение е значително по-ниско от поисканото от топлофикационните дружества. В заявленията си от март тази година компаниите настояваха за средно поскъпване от над 30%, но след анализа на регулатора предложението е ограничено до 4,58%.

КЕВР понижи цената на газа за юни с 25% под европейските борси, но очаква ръст през юли
Виж още
КЕВР понижи цената на газа за юни с 25% под европейските борси, но очаква ръст през юли

За отделните топлофикационни дружества предлаганото от КЕВР изменение от 1 юли т.г. е както следва:

„Топлофикация София“ EАД – ръст от 5,50% при поискано от дружеството увеличение от 29 на сто;
„ЕВН България Топлофикация“ ЕАД – 3,70% при поискано увеличение от 12,69 на сто;
„Топлофикация Плевен“ ЕАД – 5,54% при поискано увеличение от 11,27 на сто;
„Топлофикация Бургас“ ЕАД – 3,66% при поискано увеличение от 17,28 на сто;
„Топлофикация Враца“ ЕАД – 3,59% при поискано увеличение от 49,42%;
„Топлофикация ВТ“ АД – 4,99% при поискано увеличение от 26,02%;
„Топлофикация Разград“ ЕАД – 4,98% при поискано увеличение от 15,35 на сто;
„Юлико-Евротрейд“ ЕООД – 3,39% при поискано увеличение от 64,61 на сто;
„Топлофикация Русе“ АД – 5% при поискано 69,05 на сто;
„Топлофикация Перник“ ЕАД – 4,23% при поискано от увеличение от 29,68 на сто;
„Топлофикация Сливен“ ЕАД – 5,18% при поискано увеличение от 33,37 на сто.

От КЕВР подчертават, че са приложили ограничителен подход при признаването на разходите на дружествата, за да бъдат смекчени исканите увеличения и да се избегне сериозно натоварване на домакинствата. Според регулатора предложенията са съобразени както с динамиката на международните енергийни пазари, така и с необходимостта да се гарантира сигурността на доставките и качеството на услугите.

В съобщението на комисията се отбелязва, че въпреки планираното увеличение България продължава да бъде сред държавите с най-ниски цени на електроенергията за битовите потребители в Европа. Регулаторът посочва още, че е направен опит да бъде намерен баланс между финансовата стабилност на енергийните дружества и защитата на потребителите от по-рязко поскъпване.

Заедно с проекторешенията за цените на тока и парното КЕВР публикува и предложения за преференциалните цени на електроенергията, произведена от възобновяеми енергийни източници, както и за цената за разпределение на тяговата електрическа енергия по железопътната мрежа.

Окончателните цени ще бъдат определени след приключването на обществените консултации и приемането на финалното решение на регулатора преди началото на новия ценови период на 1 юли.

 

 

Актуално Свищов е готов да публикува Вашите мнения и сигнали. Изпращайте материалите си на info@actualnosvishtov.com. Актуално Свищов се поддържа правно от адвокат Полина Кръстева. Адвокат Полина Кръстева предоставя безплатна правна помощ на пострадали от домашно и полицейско насилие.