Жители на деветте населени места на община Ценово с подобаваща тържественост отбелязаха 147-та годишнина от Освобождението на България. Това съобщиха за Актуално Свищов от пресцентъра на Общината. На Трети март те отдадоха заслужена почит и преклониха глава пред подвига на знайни и незнайни борци, дали живота си за свободата на Родината.
Паметникът на Казака Матей и Мемориала на загиналите за свободата на България в центъра на Ценово бяха обкичени с венци и цветя от признателни жители на населеното място. Казакът Матей е първата жертва на Русчушкия отряд по време на Руско-турската освободителна война. Той е бил разузнавач от първи ескадрон на 12 Донски полк и е прострелян смъртоносно в местността Драка баир в покрайнините на Ценово. Сред десетките ценовчани, дошли на отдадат почит към освободителите, бяха председателят на Общинския съвет Георги Георгиев, зам.-кметът на община Ценово Ваня Игнатова и секретарят на общинската администрация Мария Найденова. По време на празника беше изтъкнато, че Трети март е символ на свободата, на несломимия български дух, на националното ни достойнство, самочувствие и идентичност. Ученици от ОУ „Христо Ботев“ изнесоха литературно-музикална програма по повод Освобождението. Изяви имаха и самодейни състави към местното читалище. Пред Мемориала на загиналите също бяха положени венци и цветя. В празника участваха и представители на общинската организация на запасното войнство. С развети знамена шествието се отправи към паметната плоча на Казака Матей, която се намира в близост до пътя за Свищов. В края на празника всички присъстващи заедно запяха „Тих, бял Дунав“.
Пред Войнишкия паметник в Караманово се развяха десетки национални трибагреници. Участниците в тържеството спазиха традицията всеки да развее българския трикольор. Паметникът, който се намира в двора на църквата, беше ремонтиран основно в края на миналата година със средства от Министерството на отбраната. Преди началото на тържеството районът се огласи от тържествен камбанен звън. Кметът на селото Бисер Блажев подчерта, че днешната дата ярко се откроява в историческата летопис на България, защото на 3 март преди 147 години са поставени основите на националното ни самочувствие и достойнство. Момичета и момчета от детската градина и местното училище изпълниха стихотворения и песни, посветени на Свободата. Пред паметника бяха положени много венци и цветя от признателните граждани.
Жители на Новград се събраха пред Мемориала на загиналите във войните. Приветствено слово прочете кметът на селото Диана Копчева, а местни самодейци и ученици рецитираха стихове и пяха песни.
В деня на Освобождението венци и цветя бяха положени през паметниците в Джулюница, Кривина, Пиперково и Белцов.