Мечтата на доктор Емил Русев е да модернизира и автоматизира фермата си в Българско Сливово, пише Агро вестник. Мечтае да изгради нова доилна зала, както и да затвори цикъла с мини-мандра, в която да произвежда млечни продукти. Заедно със семейството си ветеринарният лекар се грижи за над 200 овце в село Българско сливово, Свищовско.
Д-р Емил Русев и съпругата му Юлиана Маринова отглеждат над 200 овце в с. Българско сливово. Стопанинът продължава да съчетава бизнеса с професията си на ветеринарен лекар. Обслужва стопанства в Свищовско – две големи кравеферми (едната с над 500 глави), 7-8 овцеферми с близо 150 питомци и две големи птицеферми с по 12 000 бройлера.
С овцевъдство семейството се занимава от 2012 г. Започнали са само с три животни, като на първата година са станали вече 50 глави. Първоначално са гледали Черноглава Плевенска и местни породи. А сега цялото стадо е Синтетична популация българска млечна (СПБМ).
-Това е българска порода, която е адаптирана към родните условия и затова я предпочитам – посочи ветеринарният лекар. Неговите животни са сравнително високопродуктивни, на лактация отделят 100-150 литра мляко, което е с висока масленост от 6,5%. Затова се е насочил към тази порода, за да може да получава приходи и добри финансови резултати.
Стадото се отглежда смесено – през лятото е на паша, а през студените сезони е на оборно отглеждане. Ползват се и 500 дка ливади в района. Производителят коси и 36 дка с люцерна. На 50 дка засява ръж, която е с висока хранителна стойност. Прибира се в края на юни и тази година добивите от нея са 400 кг/дка. Сено осигурява като коси част от пасищата. Машинният му парк включва два стари трактора и прикачен инвентар. Наема коомбайн на услуги за жътвата. Доенето се извършва с агрегат.
Д-р Емил Русев е спечелил проект по Плана за възстановяване и устойчивост за изграждане на нова доилна зала и закупуване на трактор с челен товарач. За съжаление финансирането по Плана е свършило и Министерството на земеделието и храните е поискало допълнителен ресурс от 30 млн. лв. от Европейската комисия. Предстои гласуване на средствата от Европарламента и не се знае кога ще стане това, за да се осигурят.
Стопанинът е планирал да закупи доилна зала, в която се доят едновременно две по 12 животни, или общо 24. В готовност е да осигури съфинансиране от 50% от стойността на проекта. Мечтата му е фермата постепенно да се модернизира и процесите в нея да се автоматизират, за да се облекчи трудът му. Сега подава храната на животните ръчно, с вила. Мечтае и да изгради мандра, в която да произвежда млечни продукти.
Предава суровината на кооператив към Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, която се преработва в определени мандри. Доволен е от изкупната цена, която е максимално най-високата възможна за такава продукция. Въпреки това смята, че като цяло изкупните цени не са удовлетворителни и фермерите като него работят почти на загуба. Другият проблем в животновъдството е липсата на работна ръка.
Друг проблем пред фермерите е, че за да се изгради една мини-мандра, изискванията за нея са същите като за голямо преработвателно предприятие. Стопаните като него също срещат затруднения и с реализацията на агнетата, за които най-активният пазар е около Великден.
Докторът разчита на помощта на своята съпруга. Щастлив е, че помагат и двете му деца, които учи на труд – Цветомира на 13 г. и Марин на 11 години.
Лилия Лозанова – Янкулова
Актуално Свищов е готов да публикува Вашите мнения и сигнали. Изпращайте материалите си на info@actualnosvishtov.com. Актуално Свищов се поддържа правно от адвокат Полина Кръстева. Адвокат Полина Кръстева предоставя безплатна правна помощ на пострадали от домашно и полицейско насилие.
Сподели с