Празникът на виното и любовта бе отбелязан по подобаващ начин във всички населени места на община Ценово. Това съобщиха за Актуално Свищов от пресцентъра на Общината. Местните жители спазиха традицията за зарязването на лозите. От древни времена празникът на лозарите и виното се свързва с първата резитба на лозовите масиви. Обичаят повелява корените на лозата да се полеят обилно с руйно червено вино, за да има много грозде през есента.
Централният площад в Ценово в продължение на няколко часа се огласяше от празнично настроение и музика. По традиция, преди началото на празника, старият и новият цар на лозята, предвождани от духова музика, посетиха кмета на общината Петър Петров. Заедно с него беше и председателят на Общинския съвет Георги Георгиев. Музикантите огласиха кметския кабинет с песни, посветени на лозята и гроздето, изпълниха и Земеделския марш. Петров подари на новоизбрания цар и на председателя на читалищното настоятелство по бъклица с инкрустирано посвещение.
На площада двамата царе бяха посрещнати от десетки жители на Ценово и момичета в национални носии. Досегашният цар Ивайло Иванов отряза лозова пръчка от асмата, засадена на площада и поля корените й с руйно червено вино. Той отправи благословия за богата реколта и пълни бъчви с вино. По време на церемонията той предаде царските атрибути – короната, наметалото и знамето, на новия приемник Тихомир Тодоров. Новият цар също извърши ритуално зарязване. Лозата, под която е разположена и пейка за почивка, е посадена преди години от Георги Бонев, един от радетелите за развитие на лозарството в региона. На площада се изви кръшно българско хоро, а местното читалище бе осигурило за присъстващите почерпка – по чаша пенливо червено вино и мезе.
Кметът на общината и председателят на Общинския съвет обявиха първенците и връчиха наградите на победителите в конкурси по повод Трифон Зарезан. След известно прекъсване в навечерието на празника се проведе дегустация на домашни вина и мезета. В конкурса за питието на Бакхус се включиха 12 производители – с девет червени и три бели вина. В надпреварата за мезета участваха трима, които представиха деликатеси – пушена шунка, суджуци и пастърми. Тричленното жури под председателство на Георги Георгиев – председател на Общинския съвет, бе изключително затруднено при определянето на фаворитите. За баш винар бе определен Валентин Цветанов. Наградата на публиката обаче беше присъдена на Кирил Първанов. Мезето на Цветелин Валентинов безапелационно беше класирано на първо място. Публиката хареса деликатесите на Мариана Цветанова. По инициатива на НЧ „Христо Ботев“ беше подредена изложба от рисунки, посветени на Трифон Зарезан. При по-малките картината на Велин Владиславов от първи клас беше класирана на първо място. Във втора възрастова група наградата беше присъдена на Мартин Иванов.
Празникът в Долна Студена започна с шествие по улиците на селото. Организаторите използваха иновативни методи и вместо с файтон се отправиха към дома на новия цар на лозята с пикап, на чиято каросерия бе монтиран трона. През цялото време бяха изпълнявани песни от жените в местната певческа група. Мирослав Русев посрещна процесията като почерпи с чаша домашно вино и погача. Кметът на населеното място Николай Николов пожела берекет и богата реколта на всички стопани. Двамата с новия цар отрязаха по лозова пръчка, която свиха във венец. Новият цар се окичи с атрибутите на властта. Основният поминък на Мирослав Русев е пчеларството. Той се грижи за повече от 200 пчелни кошери и притежава сертификат, че произвежданата продукция е екологично чиста. След хорото, което се завъртя на площада, участниците в празника и много жители на Долна Студена се събраха в ритуалната зала, за да отбележат един от най-почитаните празници. В конкурса за най-добро домашно вино бяха представени 14 участници. Журито проведе два тура на оценяване, защото беше изключително затруднено в преценката си. За най-добро вино беше отличен Богомил Богомилов. Втори остана еликсирът на Адреан Йерусалимов. По достойнство беше оценено и виното на Лиляна Ангелова.