Лесовъди от Държавното горско стопанство в Свищов посетиха свои колеги в Корабия, Румъния, с цел обмяна на опит, пише Борба.
Българската делегация включваше директора, заместник-директора на стопанството и ръководителя на горския разсадник към него.
По време на визитата бяха обсъдени добри практики в производството на тополови фиданки и създаване и отглеждане на култури.
Родни горски специалисти отчели съществена разлика в тамошната практика за определяне на турнуса на сеч при тополовите култури. В Румъния той е 25-30 години, а в България е 15, поради което в северната ни съседка добиват по-голям процент едра дървесина.
ДГС Свищов е едно от 12-те държавни горски стопанства в състава на Северноцентралното държавно предприятие.
На територията на стопанството са разположени три горски разсадника, в два от които, в землището на с. Вардим, се отглеждат фиданки от евроамерикански тополи, летен дъб и акация.
„Превъзхождаме ги по производство на фиданки. Те работят с 4 клона и повече с бяла и черна топола, докато ние работим с между 6 и 9 клона в зависимост от нуждите. Иначе разсадниците ни разполагат с колекция от над 200 клона тополи. За съжаление, колегите ни в Румъния също са засегнати от продължителните засушавания и имат загуби при младите култури“, посочи инж. Диляна Чоранова-Коева – директор на ДГС Свищов.