Като председател на ПК по Култура към Националното сдружение на общините на Република България Генчо Генчев участва в работна среща за разглеждане на проблемите в законодателството при уреждането на авторските права. Това съобщиха за Актулно Свищов от пресцентъра на Общината.

Работна среща между представители на Постоянната комисия по култура към НСОРБ (ПКК) и организацията за колективно управление на авторски права Музикаутор се проведе по инициатива на заместник-министъра на културата Калин Вельов вчера.

Поводът е мотивираното становище на НСОРБ относно законосъобразността на действащата и към момента Тарифа за авторските възнаграждения, дължими от ползвателите на Музикаутор, внесено в Министерството на културата (МК) на два пъти през 2023 г. и до Министерство на финансите (МФ) през 2024 г., както и обсъждането на възможности за по-ясни и прозрачни варианти за облагане на публичните събития, организирани от общините.

От страна на местните власти в работната среща присъстваха председателят на ПКК – Генчо Генчев, кмет на община Свищов, заместник-председателят на ПКК и заместник-кмет на община Троян Вероника Тодорова, членовете на Комисията – Таня Колчакова- Янева, заместник-кмет на Пазарджик, Цветослав Димитров – директор дирекция и Миглена Войнова – началник-отдел в община Русе, както и изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева.

През последните години, случаите на съдебни дела срещу общини за нарушаване на Закон за авторското право и сродните му права (ЗАПСП) зачестиха, като причините за това не е отказът на общинските администрации да спазват разпоредбите на Закона, а липсата на яснота по отношение на прилагането и прозрачност при определяне на тарифите, заяви председателят на ПКК и кмет на Свищов д-р Генчо Генчев. Той изтъкна, че членове на НСОРБ периодично търсят от Сдружението съдействие с желанието да бъдат уредени дългосрочно взаимоотношенията на съответната община с организация за колективно управление на права, но остро възразяват срещу утвърдената с тарифата методика, която включва освен подлежащи на закрила от ЗАПСП обекти, но и всички разходи на общината-организатор за даденото събитие.

След решение на Управителния съвет на НСОРБ през 2023 г., Сдружението ангажира компетентен в областта на интелектуалната собственост юрист, който да консултира местните власти при прилагането на ЗАПСП.

Темата беше дискутирана и в рамките на проведеното редовно заседание на ПКК в София тази седмица.

Ръководството на НСОРБ е участвало в няколко работни срещи по темата с различни екипи на МК, като до момента основните проблеми, за които местните власти сигнализират, остават нерешени. В разговорите с МК и ръководството на „Музикаутор“ към момента се е избягвала темата за преразглеждане на тарифата и нейното процедиране по законоустановения ред, но се предлага възможността да бъдат обсъдени промени в ЗАПСП, които да дадат на общините специален статут, който позволява изготвянето на специални правила за прилагането на Закона.