Кметът на Свищов дискутира въпроса за необходимостта от сериозна реформа в начина на финансиране на читалищата в проведеното заседание на Комисията по култура към Националното сдружение на общините в Република България. Това съобщиха за Актуално Свищов от пресцентъра на Общината.

С разговор за предизвикателствата и по-доброто интегриране на дейността на читалищата в живота на местните общности започна заседанието на Постоянната комисия по култура към НСОРБ, която се проведе на 12 и 13 ноември в София. Председателят на комисията, кметът на Свищов Генчо Генчев, подчерта, че НСОРБ е поставяло пред Министерство на културата въпроса за необходимостта от сериозна реформа в начина на финансиране на читалищата. Сдружението винаги е настоявало за нов закон за читалищата, който да отговаря на съвременните потребности на обществото, за обвързване на подкрепата с публичен ресурс с реална дейност и резултати. Сформирана е работна група към министъра на културата, която ще работи за изменение и допълнение на законите за обществените библиотеки и за народните читалища, в която участват и представители на НСОРБ.

Българският феномен „Читалище“

Всеобщо е мнението, че тези оригинални български структури са нужни като пазители на културната идентичност, като съхранена традиция и единствени културни средища в много от малките населени места, в които те имат изключително важно и социално значение. Въпросите, които стоят на дневен ред, са как максимално да бъдат полезни за местната общност, как да се насърчава активността и инициативността им, как да бъдат гъвкави и адаптивни, как да се преодолее закостенялото възприемане на читалището като място само за любителско творчество. И местната власт, и читалищните дейци са на мнение, че трябва да се работи в посока модернизация, достъп до съвременно изкуство, активна комуникация с общността, работа по проекти и т.н.

Членовете на комисията обърнаха внимание на липсата на механизми за контрол по целесъобразното разходване на предоставяните субсидии и по законосъобразността на разходите на читалищата. Същевременно общините безвъзмездно им предоставят сгради, които поддържат със средства от общинските бюджети, заплащат режийни разходи и ремонти…

„Сигурно е че в населените места, които са 5200, винаги са съществували две институции – читалището и кметският наместник. Нашата грижа е да ги запазим. Те са пазители на духа на общността. Именно защото са независими институции, общините трябва да бъдат техни партньори да им помогнат да възвърнат своя блясък и разцвет от епохата на създаването им през Възраждането“, обобщи темата Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ.

Тя постави въпроса за търсене на синергия в дейността на различни структури, които работят и се грижат за едни и същи потоци хора, за да се получи добър резултат.