Дунавски индустриален технологичен парк вече дава добавена стойност. Това коментира кметът Генчо Генчев по време на провелото се тази вечер публично обсъждане на проекта „Зеления Дунав“.
Благодарение на проекта за индустриален парк се реализира и този проект за над 3,8 милиона лева, заяви градоначалникът. Благодарение на проекта са осигурени и пари за предпроектното проучване на скоростен път, който ще свърже Свищов с АМ Русе – Велико Търново при Бяла. Осигурени са и средства за цялостния ремонт на улица 33-ти Свищовски полк, изграждането на двете кръгови кръстовища, които са вход и изход от индустриалната зона. Ремонтът представлява и цялостен ремонт на пътната отсечка, която е част от републиканската пътна мрежа от входа на Свищов до село Ореш, допълни Генчев.
До средата на 2026 година трябва да е изградена цялата довеждаща инфраструктура за Дунавски индустриален технологичен парк. Терените ще се продават и отдават под наем. Кметът уточни, че на площта на бившите казарми освен терена на индустриалната зона ще има и зона за отдих и забавления, търговски обекти и за спорт. Освен това се предвижда и изграждане на парк с изглед към Дунав.
Средствата за проекта са осигурени от Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът е финансиран на трето място, но при другите има изградени вече зони и те надграждат, а ние започваме от нулата, коментира още кметът Генчев. Той допълни, че дотук се е стигнало след пет години на работа. Генчев припомни, че предстои и използване за минералната вода в близост – както за индустриалната зона така и за болницата. Именно в нея е имало едно от най-добрите отделения по физиотерапия и рехабилитация, допълни кметът.
Генчев съобщи още, че вече има подписани три споразумения с инвеститори. При реализирането на проекта се ползва опита на подобни зони в Турция и Германия, стана ясно от думите на градоначалника.