Охраната на съдия Владислава Цариградска е свалена с едно телефонно обаждане на 12 ноември т.г. Това разказа тя пред „Сега“. Цариградска и до днес няма акта, с който е премахната защитата ѝ, осигурявана в работно време от Главна дирекция „Охрана“ на Министерството на правосъдието. На 12 ноември сутринта, докато чака екипа, който я охранява, тя получава обаждане от шефа на ГДО за Плевен, който я информира, че на 7 ноември охраната ѝ е свалена. Цариградска попитала на какво основание и получила отговор – заповед на министъра.
„Във връзка със заплахите от тази група срещу мен, в качеството ми на съдия, аз съм била под съдебна охрана по заповед на Министъра на правосъдието през 2020 г. за срок от 6 месеца, и към настоящия момент от 13.02.2024 г. (седмица преди да получи първите закани с убийство на имейл)“, обясни преди време тя историята на охраната си.
Цариградска обяснява, че не настоява да бъде охранявана, но държи да бъдат преценени рисковете за нея и семейството ѝ. Още през август тя е отправила такава молба до служебния министър на правосъдието и бивш зам.-главен прокурор Мария Павлова. Тъй като до октомври тя няма никакъв отговор, отново пише до министърката, отправяйки повторно искане за предоставяне на актуална информация за рисковете за живота и сигурността на семейството ѝ.
Съдията иска да бъде уведомена както за актуалните условия на риск спрямо нея и членовете на семейството ѝ, така и да получи информация за условията, при които МП ѝ осигурява защита. Цариградска пита какво е направила министърката по писмото ѝ от август и иска да бъде запозната с методиката, на база на която се оценяват рисковете и се планират адекватните действия в случаите на охрана на съдии.
„Напомням Ви, че причините да бъда охранявана не са заплахите от психично болния човек, именуван от ГДБОП с прякор „Червения пират“. Под съдебна охрана, в качеството ми на съдия, съм била поставена поради обстоятелството, че през 2019-2020 г. се противопоставих и изобличих една от мафиотските престъпни групи за влияние в правосъдието, добила обществена известност като групата на Мартин Божанов – Нотариуса. От последваща оперативна разработка на ГДБОП, депозирана в Софийска градска прокуратура на 12.12.2022 г. стана известно, че съпричастни към тази група са били бившият главен прокурор Иван Гешев (признато от и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов) и още редица висши магистрати“, пише Цариградска до Павлова. Така вместо отговори, съдията получава сваляне на охраната.
Охраната от Министерството на правосъдието беше само на работното ѝ място и в работно време, при все, че съдебните палати би трябвало да са сигурни сгради. Полицейската охрана пред дома ѝ също беше свалена без предупреждение и обяснения. После прокуратурата обясни, че съдията не е получавала повече заплахи откакто Червения пират е бил задържан. Не твърдя, че получавам нови заплахи, а че ако не мълча, ще има реализация на старите, коментира тя пред „Сега“. Освен всичко застрашеността на Цариградска требва да се преценява не само в контекста на „Червения пират“, а на разкритията, които тя прави за групата на разстреляния Мартин Божанов – Нотариуса. Цариградска е свидетел по това дело, като от Софийската градска прокуратурата не отговарят на заявленията ѝ дали трябва да бъде охранявана в качеството си на ключов свидетел по делото за групата на Нотариуса. В същото време е известно, че прокурорите, работещи по това дело, са с охрана. В началото на годината, веднага след убийството на Божанов, от прокуратурата твърдяха, че са били на косъм да повдигнат обвинения по казуса. И досега обаче такива обвинения за групата за натиск и влияние в съдебната власт няма.
„Сега“ изпрати въпроси до Министерството на правосъдието, свързани с охраната на магистратите и очаква отговори.
Актуално Свищов е готов да публикува Вашите мнения и сигнали. Изпращайте материалите си на info@actualnosvishtov.com. Актуално Свищов се поддържа правно от адвокатска кантора "Кръстев". Адвокатска кантора "Кръстев" предоставя безплатна правна помощ на пострадали от домашно и полицейско насилие.