Държавата осигурява държавна гаранция за временна експозиция „Legio I Italica – на границата на империята“. Това реши днес Министерски съвет, съобщиха от Правителствената информационна служба.
Министерският съвет прие решение на Министерския съвет за осигуряване на държавна гаранция за временна експозиция „Legio I Italica – на границата на империята“.
Посолството на Република България във Варшава и Българският културен институт във Варшава планират да отбележат 65-тата годишнина от българо-полската археологическа експедиция „Нове“ край гр. Свищов, осъществявана от Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките съвместно с учени от Познанския и Варшавския университети.
Експедицията е уникална с това, че представлява най-продължителното в Европа проучване на античен обект от 1959 г. без прекъсване. Изложбата „Legio I Italica – на границата на империята“ ще бъде представена в Дворцовия комплекс на Варшавския музей „Лаженки крулевске“ и археологическите музеи в гр. Познан и гр. Краков, Република Полша в периода от 01.12.2024 г. до 30.06.2025 г. Ще бъдат представени II броя движими културни ценности от мрамор и бронз, от фонда на Исторически музей – Свищов. Експонатите са с висока художествена стойност, като застрахователната им оценка е на стойност 4 665 000 евро.
Изложбата „Legio I Italica – на границата на империята“ е част от активните усилия, които полагат Посолството на Република България във Варшава и Българският културен институт във Варшава да бъде развивано сътрудничеството и увеличен обменът в областта на културното наследство. Представянето на изложбата в няколко културни института на територията на Република Полша ще допринесе за популяризиране на уникалните предмети, които са част от колекцията на Историческия музей в гр. Свищов.
Осигуряването на държавна гаранция на експонатите е общоприета европейска практика, която позволява реално да се намалят разходите за организиране на изложби, стимулира двустранното сътрудничество между музеите и мобилността на колекциите.