Изборът на Наталия Киселова за председател на парламента беше най-доброто решение на парламентарната криза. Това заяви Мая Манолова, председател на Изправи се България в „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ, съобщиха за Актуално Свищов от пресцентъра на организацията.
Според Манолова мнозинството, избрало доц. Киселова за председател на парламента, не е мнозинство за правителство.
Тя заяви позицията на Изправи се България, че БСП-Обединена левица няма място в управление с ГЕРБ. Като приоритетни Манолова обяви приемането на Закона за държавния бюджет, законите от Плана за възстановяване и устойчивост, антикорупционните закони и Закона за съдебната власт, Изборния кодекс, както и законодателни решения на най-важните проблеми на българските граждани – дълговото робство, тормоза от колекторски фирми, високите банкови такси, безводието, спекулата в цените на храните.
От Изправи се България са подготвили и предоставили за внасяне от парламентарната група на БСП-Обединена левица Закона за частния фалит, Закона за колекторските фирми, Изборния кодекс, законодателни предложения, въвеждащи забрана на мобилните оператори едностранно да повишават цените в договори с потребители, както и за таван на банковите такси.
Ревизия на банковите такси поиска Манолова от управителя на БНБ.
„По официални данни на БНБ приходите от таксите на банките за 2023 г. са 1,9 млрд. лв. при разходи на банките за съответните услуги под 400 млн. лв., което е чиста печалба от такси в размер на 1,5 млрд. лв.,“ коментира председателят на Изправи се България.
Манолова припомни, че наред с правомощието на БНБ да следи за банковата стабилност, централната банка има задължение да отстоява и интересите на гражданите и бизнеса в банковата система. И тъй като нарастването на банковите такси ежегодно с 20, 30, 50% осигурява лесни печалби на банките и ощетява хората и фирмите и това не поражда ответни действия на БНБ, са необходими законодателни решения. Подготвеният от Изправи се България проект за изменение на Закона за кредитните институции цели да направи таксите на банките разходопокривни – което означава, че размерът им ще съответства на разходите, които банките правят за предоставянето на съответните услуги. Манолова посочи примери как за превод на съдебна такса от 10 лв. таксите на банките са между 7 и 12 лв, за броене на банкноти банките вземат 5-6% от сумата, както и високите такси, които се дължат при внасяне и теглене на пари и при други банкови операции.
Мая Манолова опроверга твърдението на БНБ и Асоциацията на банките, че облагането на свръхпечалбите на банките ще повлияе върху икономическата активност, като посочи, че за периода 2020-2023г. печалбите на банките са се увеличили над 4 пъти, докато ръстът на БВП за същия период е 8 пъти по-малък. Така през 2020 г. печалбата на банките е в размер на 814 млн. лв., а през 2023 г. – 3,441 млрд. лв. През 2024 г. се очаква печалбите в банковия сектор отново да са 3,5 млрд. лв., при положение че през последните 20 месеца има ежемесечен спад на промишленото производство.
Манолова настоя освен свръхпечалбите на банките да бъдат допълнително обложени и свръхпечалбите на търговските вериги, оръжейните търговци, телекомите, фармацевтичните компании – всички сектори, които реализират конюнктурно извънредно високи печалби, както бяха обложени свръхпечалбите на енергийните дружества.
Актуално Свищов е готов да публикува Вашите мнения и сигнали. Изпращайте материалите си на info@actualnosvishtov.com. Актуално Свищов се поддържа правно от адвокатска кантора "Кръстев". Адвокатска кантора "Кръстев" предоставя безплатна правна помощ на пострадали от домашно и полицейско насилие.